ABC - czyli wprowadzenie do BlueSky!
Spis treści
- Wstęp
- Podstawy
- BlueSky
- Hasła Aplikacji
- Pan Sławek
- Ankiety
- WhiteWind
- Dodatkowe narzędzia
- BlueCast
- Coś jeszcze
- C.D.N.
Wstęp 🔝
Jesteś na BlueSky. To taki trochę dawny Twitter, ale pod maską siedzi potężniejsza i nowocześniejsza technologia. To oznacza, że wiele rzeczy robi się tu inaczej. Potrzebujesz jedynie trochę czasu, żeby się przyzwyczaić. O samym BlueSky poczytaj sobie w artykułach dostępnych w internecie, Tu zajmiemy się tym, co jest specyficzne dla BlueSky, bo zakładam, że podstawy social mediów już znasz, wiesz jak skomentować, wiesz jak polubić, no i wiadomix, zignorować, czy zbanować jakieś konto. Ten poradnik opisuje wersję z językiem angielskim, bowiem tłumaczenie jest już dostępne, ale myślę, że potrzebuje jeszcze trochę czasu na udoskonalenie.
W przypadku, gdy znasz język angielski i chcesz na bieżąco śledzić rozwój BlueSky, możesz polubić profil @bsky.app
Zanim to nastąpi, proszę, przyjrzyj się dokładnie swojemu profilowi. Fajny? Skopiuj go bez @ i wklej do przeglądarki. Co widzisz? To samo ćwiczenie możesz wykonać z przeglądarką na której nigdy nie zdarzyło Ci się zalogować. Co widzisz? Tak, jesteś stroną internetową!
Jeśli jednak wejdziesz w Settings --> Privacy and security, a następnie zaptaszkujesz pozycję "Logged-out visibility", wówczas Twoja strona nie będzie widoczna.
Podstawy 🔝
BlueSky pojmowany przez Ciebie jako środowisko do pracy/spotkań czy innych aktywności, tak naprawdę składa się z wielu połączonych usług, opartych o jeden wspólny protokół, nazywany Protocol AT
i na nim są oparte:
- BlueSky - platforma społecznościowa, stanowiąca serce tego środowiska.
- WhiteWind - platforma blogowa, dla osób oferujących np. felietony
- BlueCast - platforma podobna do pokoi audio
- Coś jeszcze - informacje pojawią się, gdy przyjdzie czas.
i wiele innych narzędzi.
Każda z tych platform stanowi odrębny byt, ale jak wspomniałam, są ze sobą połączone.
Zajmijmy się sercem.
BlueSky🔝
Jeśli migrujesz z platformy X i chcesz odnaleźć swoich znajomych, np. w przeglądarce Chrome (czy Firefox) możesz użyć rozszerzenia Sky Follower Bridge, gdzie musisz się zalogować hasłem do BlueSky. Oczywiście należy go użyć w zakładce z otwartym X i kontaktami. Proces migracji jest prosty i znajdziesz go na poniższej stronie:
https://www.bluesky-migrate.com/
Czas na motylkowanie
Hasła aplikacji 🔝
Filozofia wielu usług opartych na protokole AT powoduje konieczność logowania się na innych stronach w celu np. napisania bloga, czy stworzenia ankiet. BlueSky poleca używanie do tego haseł aplikacji, a nie głównego hasła do platformy. To znacząco wpływa na Twoje bezpieczeństwo.
Aby stworzyć takie hasło należy wejść według następującej ścieżki: Settings -> Privacy and Security -> App Passwords
należy kliknąć +Add App Password
Następnie nadac nazwę tego hasła (np. AAAAA) zaznaczyć opcję "Allow Access to your direct messages" (bez tego zewnętrzne aplikacje nie będą mogły utworzyć automatycznych skeetów dla Ciebie) kliknąć Next
Okno wyświetli twoje hasło aplikacji, na przykład takie.
KONIECZNIE JE SKOPIUJ I GDZIEŚ ZAPISZ, bowiem ze względów bezpieczeństwa więcej go nie zobaczysz.
Jeśli zgubisz to hasło aplikacji, będziesz musiał wygenerować nowe!!!
Takim hasłem można się będzie zalogować miedzy innymi na stronie ankiet, o której więcej informacji znajdziesz w dalszej części wprowadzenia.
Feed 🔝
Feed jest to zmodyfikowany strumień danych zmieniających się w czasie, wyodrębniający pojawiające się wpisy według określonych parametrów. Wszelkie Feedy znajdziesz w aplikacji i w przeglądarce w prawym górnym rogu, po naciśnięciu znaczka #
Motylek, choć wyglądem przypomina Twittera sprzed lat, jest w stosunku do niego o wieki świetlne dalej. Wszystko przez możliwość sterowania Feedem. Mamy zatem czysty strumień danych użytkowników. Pierwszym filtrem tego, co będziemy widzieć jest właśnie Feed. Umożliwia on zbudowanie zestawu pewnych ograniczeń oraz uporządkowanie obserwowanej treści.
Dla przykładu:
Możemy w Feedzie widzieć zawartość z całej sieci, ograniczoną do:
- postów (skeetów) w języku polskim
- z ostatnich 24h
- z pominięciem wulgaryzmów (trzeba je samodzielnie podać)
- Sortowaną od najświeższych
- nie zawierającą odpowiedzi
Tu inny przykład najprostszego Feeda:
Feed zawierający obserwację konkretnego hasztagu:
- zawartość z całej sieci
- ograniczona do wpisów z hasztagiem #x-odus
- z ostatnich 24h
Dzięki temu niezależnie od języka zobaczysz wszystkie wpisy z tym hasztagiem ograniczone do doby.
Co składa się na widoczność określonych treści w głównym oknie BlueSky ?
(kolejność listy przypadkowa)
- Feed podstawowy
- Listy użytkownika
- Starter packi
- Listy moderacyjne
- Wszystkie akcje które podejmujesz wobec pozostałych osób na Motylku.
Chcesz skupić się na Feedzie zorientowanym na język polski? Na początek zasubskrybuj na przykład poniższy:
PL-main
https://bsky.app/profile/did:plc:kr5az4i372zxvoy6xc7kflvq/feed/aaacmdr522jgw
i koniecznie przypnij go do ekranu głównego (przycisk na górze)
Jeśli nie lubisz polityki, polecam eksperymentalny Feed od @pandoski.bsky.social
https://bsky.app/profile/did:plc:moxja25w3igreroggohzljvv/feed/aaaekzclbzulw
Pamiętaj że już na BlueSky, klikając w # znajdziesz odnośniki do wielu konkurencyjnych Feedów, zatem masz wybór i możesz wybrać taki, który będzie Ci najbardziej odpowiadał
Skeet 🔝
Na tej platformie post/tweet nazywamy Skeet od połączenia BlueSky i Tweet, bowiem od Twittera BlueSky się wywodzi, ale możesz też używać określenia post. Jak go utworzyć? Nic prostszego. Kliknij ten przycisk:
Skeet to krótka publiczna wiadomość, limitowana do 300 znaków. Boisz się, że to nie wystarczy? Spokojnie! Pisząc Skeeta na dole znajdziesz plusa. System pokazuje Ci, czy mieścisz się w limicie. Gdy go osiągniesz, wystarczy wcisnąć tego plusa. BlueSky utworzy tzw. wątek, czyli utworzy kolejny skeet w tym wątku i przeniesie Ciebie do niego. Możesz znowu pisać. Czynność można powtarzać wielokrotnie, ale z szacunku do Twoich czytelników, gdy chcesz operować naprawdę długimi tekstami jak ten, polecam WhiteWind, o którym opowiem Ci później. Funkcjonalność wątkowania skeeta działa tak samo w komentarzach
Każdy Twój Skeet możesz zdefiniować dla wybranej grupy językowej. To ułatwi wyłapanie go przez Feed w odpowiedni sposób. wystaczy widoczny na dole Skeeta opis Polish zmienić na inny. Niestey system nie przetłumaczy dla Ciebie Skeeta na wybrany język. Ta opcja jest bardzo przydatna np. dla osób dwujęzycznych.
Do każdego Skeeta możesz dołączyć zdjęcie (obecnie upload własnych plików GIF nie jest jeszcze obsługiwany), uploadować film (ale tylko do do 50MB), zamieścić link do filmu, czy wybrać z dostępnej galerii animowany GIF.
- Lewy blok to kolejno: załączanie pliku z grafiką, załączanie filmu, wybór GIF z dostępnej biblioteki, załączenie emotikonek
- Prawy blok to kolejno: utworzenie następnego skeeta w wątku, wybór języka, licznik pozostałych znaków.
Jeśli interesuje cię napis nad lewym blokiem ikonek (Na zdjęciu Globus i opis "Anybody can interact"), to kliknięcie w niego spowoduje wywołanie menu, w którym sobie wybierzesz jak chcesz swojego skeeta opublikować.
Możesz zezwolić na jego cytowanie, czy pozwolić na komentowanie w wielu kombinowanych opcjach
Obrazki możesz edytować w ramach Skeeta. Wystarczy klinknąć na ikonkę ołówka:
W oknie edycji możesz swoje zdjęcie przyciąć do obszaru, który uważasz za interesujący:
Warto pamiętać o ułatwieniach i kliknąć na ikonkę ALT, która umożliwi krótki tekstowy opis zdjęcia. To ułatwienie np. na wypadek gdyby grafika się Twoim znajomym nie załadowała.
Po zakończeniu edycji wystarczy zapisac zmiany i... jak widać obrazek się zmienił:
Możesz publikować przyciskiem "Post" swojego skeeta lub "Post All" wątek skeetów.
Pamiętaj, że przeciez jesteś stroną internetową, a wysłany Skeet staje się publicznym i nie możesz go już poprawić. Tak, możesz go jeszcze szybko skasować, ale to jedyna dostępna opcja.
Starter-Packi 🔝
Na BlueSky bardzo przydatne są zestawy tzw. starter-packów, czyli specjalnych list z kontami do zasubskrybowania. Dzięki temu możesz wyszukać interesującą Cię kategorię i wybrać określone konta zawarte w takim zestawie. Tutaj możesz przejrzeć listę i wybrac sobie te, które Cię zainteresują:
https://blueskydirectory.com/starter-packs/all
Starter-Packi możesz również stworzyć samodzielnie i dzielić się nimi z pozostałymi Motylkami. Wystarczy kliknąć na ikonkę swojego profilu, z meny wybrać Starter Packs, a potem kliknąć Create. Możesz go nazwać tak aby jak najwięcej mówił o zawartości, a uściślisz to w krótkim opisie. Potem wystarczy dodać konta, które chcesz swoim starterem
User Lists 🔝
Jeszcze ciekawiej działają User Lists (wybierz tę pozycję z menu, a następnie kliknij "+New"), które są jakby taką specyficzną automatycznie akualizowaną playlistą
Aby utworzyć taką listę trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie co chcemy w ramach naszego Feed PL-main widzieć. i odpowiednio się do tego przygotować.
Np. chcemy żeby ten Feed pokazywał nam przegląd wydarzeń
Na początku możesz wkleić jako avatar listy jakiś obrazek, potem ją nazwać (np. PORANNA PRASÓWKA), a na koniec dodać krótki opis (np. moje media do porannej kawy) i zapisać. Oczywiście możesz już kliknąć "PIN to Home" - pojawi się ona razem z innymi Feedami. Uzbrój się w cierpliwość.
Teraz wystarczy wejść na profil dowolnego konta, które chcesz czytać do kawy, (albo po spacerze z psem, bo wtedy podobno najlepiej się pisze Skeety) i kliknąć w trzy kropeczki po prawej od przycisku "Following" (bo zakładam, że już tę stronę obserwujesz), wybrać z rozwiniętej listy pozycję "Add to list", a następnie wybrać naszą listę, czyli w tym przypadku PORANNA PRASÓWKA. Możesz to robić z wieloma kontami.
Jeśli zechcesz podzielić się swoją listą ze światem, należy kliknąć na "User Lists", wejść w tę konkretną listę i na górze kliknąć na trzy kropeczki, a potem wybrać Copy Link to list. teraz wystarczy tylko utworzyć nowego Skeeta, zareklamować zwięźle jaką fajną udało Ci się stworzyć listę, wkleić do niego link i... opublikować.
Przykładem takiej listy może być np.
https://bsky.app/profile/did:plc:kr5az4i372zxvoy6xc7kflvq/lists/3larucq5jwn2q
Są tam użytkownicy dodani przeze mnie, a przypięta do ekranu pojawi się razem z innymi Feedami i jej zadaniem jest wyświetlanie wyłącznie wpisów osób dodanych na tę listę:
Zakładki 🔝
Podczas przeglądania Skeetów jakieś zagadnienie może przykuć Twoją uwagę i zechcesz wrócić do niego później. Niestety BlueSky nie posiada tej funkcjonalności wbudowanej. To jednak nic straconego, istnieje alternatywna metoda. Nazywamy ją Pinezką (Pushpin). Jej logika może wydac się początkowo dziwna, ale zapewniam Cię, że jest prosta i po jakimś czasie intuicyjna.
Na początek wystarczy podpiąć ten Feed:
https://bsky.app/profile/did:plc:q6gjnaw2blty4crticxkmujt/feed/my-pins
(jak to zrobić już Wiesz), potem, trafiając na wart zapisania na później Skeet wstaw tylko w komentarzu pinezkę, wybierając ją z emotikonek. I już! Gotowe! Gdy zechcesz do niego wrócić, wystarczy po kliknięciu na ikonkę pinezki w menu, tam gdzie są Feedy wybrać z wyświetlonych zapisanych ten, który Cię interesuje.
Moderacja użytkownika 🔝
W BlueSky mocny nacisk położono na Twoje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego gdy wejdziesz w Settings-->Moderation, zobaczysz narzedzia i filtry moderacyjne. Do narzędzi należą:
- Muted Words&Tags - Twój słownik, do wyciszania wpisów zawierających zdefiniowane przez Ciebie słowa.
- Moderation List - banowarki, o których przeczytasz w dedykowanej im sekcji
- Muted Accouts - lista wyciszonych przez Ciebie kont
- Blocked Accounts - lista zablokowanych przez Ciebie kont
Muted Words&Tags - po wejściu w tę opcję pojawi się menu konfigurujące sposób traktowania wpisów zawierających wybrane przez Ciebie słowa.
Możesz po wpisaniu słowa zdefiniować czas, sposób wyciszenia (całe wpisy czy tylko tagi) oraz wyłączyć filtr dla kont, które obserwujesz
Poniżej Narzędzi znajduje się sekcja filtrów, domyślnie wyłączona. Należy w nagłówku "Enable adult content" kliknąć na przełącznik po prawej.
Gdy zaświeci się na niebiesko a opis jego pozycji zmieni się na "Enabled", możesz zdefiniowac jak traktujesz treści:
- obrazy o treści seksualnej, zawierające nagość
- sugestywne seksualnie, nie zawierające nagości
- grafiki jawnie lub potencjalnie niepokojące.
- nagość w ujęciu artystycznym
Dla każdej z tych czterech kategorii możesz przypisać Automatycznie podejmowane akcje:
Show | Warn | Hide |
---|---|---|
Pokaż | Ostrzeż | Ukryj |
Banowarka 🔝
Lista moderacyjna (taka tarcza ochronna dla księżniczek, za które chcesz swój miecz krwią wrogów poić) nazywana jest przez nas banowarką.
Droga do niej jest nieco dłuższa, ale co tam, Witaj wesoła przygodo!
Wybierz z menu kolejno:
- Settings
- Moderation
- Moderation Lists
Tam kliknij piktograf +Menu, a otworzy się okno nowej listy.
Na początku możesz wkleić jako avatar listy jakiś ciekawy obrazek fauny (np. Sus domesticus), potem ją nazwać (np. dzBANY), a na koniec dodać krótki opis (np. ***** ***) klikasz Save i po prawej stronie zobaczysz +Add. (To oznacza że właśnie przybyło Ci +100 do siły rażenia i w ekwipunku pojawił się topór rzeźnika). Możesz zadać teraz długo planowany zmasowany atak wielopoziomowy. po kliknięciu w +Add pojawi się okno dodawania oczekiwanych w tych kazamatach gości. Oczywiście, gdyby topór ześlizgnął się przypadkiem po pierścieniach ziomka z Twojej drużyny, mozesz przy nim kliknąć Edit i albo przenieść go do innej Twojej ociekającej krwią ofiar komnaty, albo zarzucić mu białą chustę i wypuścić wolno.
Taką listą możesz oczywiście podzielić się z towarzystem z kompanii. Wystarczy kliknąć trzy kropki obok przycisku subscribe, a potem bardzo ostrożnie wybrać Copy Link To List, ale tak, żeby nie zdetonować w schowku podręcznego ładunku kartaczy.
I tak oto wesoła przygoda zakończy się niczym odcinek „Krwawe gody” gdy tylko wyślesz całej kompanii herolda ze Skeetem zawierającym wklejoną listę.
Gdy wróg się odrodzi, wchodzisz na jego profil i niczym Brutus błyskawicznie i bezszelestnie wbijasz mu w plecy sztylet "Add to list", a widząc rychłą śmierć wybierasz błyskawicznie swoją komnatę dzBANy.
Wynik bitewny ogłasza królewski herold z tej ambony:
I pamiętaj!
Ludzie byli sobie kiedyś bliżsi, broń nie niosła tak daleko. - Stanisław Jerzy Lec
Subskrypcja banowarki
po wejściu w link, w samej już liście klikasz na górze SUBSCRIBE, który pozwala Ci dokonać następujących wyborów:
- wybierasz Mute Accounts - wszystkie konta które trafiły i w przyszłości trafią na tę listę będziesz mieć wyciszone
- wybierasz Block Accounts - wszystkie konta które trafiły i w przyszłości trafią na tę listę będziesz mieć zablokowane
- pomijasz dwa pierwsze punkty i samodzielnie wybierasz konta z listy do zablokowania
Pan Sławek - lokalny celebryta. 🔝
Pan Sławek to na codzień spokojny gość. Lubi w swojej kanciapie czytać Świerszczyka, pali jak smok i nie stroni od spożycia skoncentrowanych produktów destylacji. Pilnuje jednak porządku w sklepie. Bacznym okiem omiata klientów bez krawata, a przywołany - interweniuje. Pan Sławek wciąż się rozwija, ale już dziś, gdy masz problem z agresywnym, wyzywającym Cie kontem (ale Ciebie osobiście), wystarczy, że wpiszesz w komentarzu pod jego postem #PANIESŁAWKU a osoby zajmujące się weryfikowaniem zgłoszeń sprawdzą twoje wezwanie i kandydat może wylądować na liście.
PROSIMY O BARDZO ROZWAŻNE korzystanie z tego rozwiązania.
Pamiętajcie, że Pan Sławek nie zamieszcza w gablocie kont które się z Tobą spierają, mają inne poglądy, albo uniosły sie i w uniesieniu użyły inwektywy. Pan Sławek uwielbia agresywne hejterskie profile, ale za nieuzasadnione wezwanie potrafi wystawić przykry rachunek, albo się obrazić.
lista kont szerzących dezinformację i propagandę (ZGŁASZAJ TYLKO bezpośredio Panu Sławkowi, nie komentuj trolla, nie daj się sprowokować):
https://bsky.app/profile/did:plc:3sjtz7uprxe54kkuus7jjbk5/lists/3lb6lmgaqqf2n
lista klientów hejterskich i awanturujących się :
https://bsky.app/profile/did:plc:3sjtz7uprxe54kkuus7jjbk5/lists/3lb6lofuza42c
Subskrybenci tej listy również nie spotkają się z takim awanturującym się delikwentem, ale pamiętaj, że jej subskrypcja jest na Twoją odpowiedzialność.
Koncept Pana Sławka nie jest rozwiązaniem BlueSky, to nasz swojski patent na wzajemne informowanie się o internetowych rozrabiakach. To taka kopuła ochronna z centralną listą uzupełnianą dzięki raportom wielu oczu. Jest tak silna, jak silna jest współpraca i czujność społeczności. Listy Pana Sławka mozna zasubskrybować i albo eliminować konta, które się na niej pojawiają ręcznie, albo włączyć automat, wybierając czy wszystkie danej z listy wyciszać, czy banować.
Ankiety 🔝
W BlueSky ankiet nie ma. Nie oznacza to, że nie można ich stworzyć w zewnętrznym narzędziu. Niestety funkcjonalność ta jest ograniczona i ma pewne mankamenty, takie jak możliwość wpłynięcia na wynik głosowania, czy limit odpowiedzi oraz czas zdefiniowany na 24h..
Ankietę stworzysz na stronie https://poll.blue/post
Pamietaj, żeby przed wejściem na nią przygotować sobie hasło aplikacji (nie główne hasło do BlueSky, a hasło które tworzysz dla zewnętrznych usług)
Najpierw wypełnij pola:
Handle - twój adres użytkownika, np: uzytkownik.bsky.social
Password - hasło aplikacji (NIE HASŁO DO BLUESKY!)
Teraz w polu question wpisujesz pytanie ankiety, a do odpowiedzi masz do dyspozycji maksymalnie 4 pola.
Po wypełnieniu wszystkich danych klikasz post pool
*Autorem tej cudownej ankiety jest P. Krzysztof Janicki, autor ksiązki "Nowy Pompon"*
Strona utworzy automatycznie skeeta z ankietą oraz linkiem do wyników.
po 24 godzinach zostanie wygenerowany skeet podsumowujący ankietę.
WhiteWind 🔝
https://whtwnd.com/
Do WhiteWind, podobnie jak do ankiet, przyda Ci się hasło aplikacji z BlueSky. Jest to bardzo sensowne i bezpieczne rozwiązanie.
Pierwsze co zobaczysz po zalogowaniu do WhiteWind, to podzielony na dwie sekcje ekran, z już udostępnionymi wpisami, podzielony na dwie sekcje:
- Latest - gdzie są prezentowane najnowsze wpisy
- Popular - w tej sekcji zauważysz najpopularniejsze wpisy
W okienku search można wpisać interesujące Cię konto, a kliknięcie Search spowoduje pokazanie się wszystkich wpisów wybranej przez Ciebie osoby.
Najbardziej interesująca jest jednak funkcja tworzenia bloga. Widoczna jest ona w prawym górnym rogu ekranu jako przycisk "+ Post New Entry"
Nowy wpis 🔝
Wesoła przygoda kryje się w prawym górnym rogu ekranu, tuż obok Twojego avatara.
Po kliknięciu przycisku +Post New Entry otwiera się podzielony na trzy części ekranu:
- górny pasek
- lewy panel - służący do edycji wpisu
- prawy panel - będący podglądem online.
Górny pasek
Na górze, na prawo od logo WhiteWind znajduje się okienko "Entry Title", gdzie należy wpisać tytuł swojego dzieła. W centralnym miejscu u góry znajduje się przycisk "Author only", który w takim ustawieniu oznacza że wpis widzisz tylko Ty.
Ten przełącznik posiada trzy tryby:
- Public - twój wpis jest publiczny
- Anyone with the link - wejść można tylko przez Twój link
- Author only - tylko dla Ciebie. Opcja przydatna podczas pisania "na raty"
Lewy panel
Górna belka lewego panelu to proste narzędzie edytorskie:
- B - Pogrubienie tekstu
- I - kursywa
- S - przekreślenie
- HR - linia
- TITL - nadanie fontom atrybutu tytułu
- łańcuch - wstawienie łącza hyperlink
- " - zaznaczenie cytatu
- </> - wstawienie zmniejszonego specjalnego fontu (przydatne przy wpisywaniu np. fragmentu kodu programistycznego)
- {...} - wstawienie bloku kodu
- <> - wstawienie komentarza
- ikonka zdjęcia - wstawienie zdjęcia
- ikonka tabelki - wstawienie tabeli
- lista z kropkami - wstawienie punktorów zwykłych
- lista z numerkami - wstawienie punktorów numerowanych
- Lista z check-ami - wstawienie check listy
- ? - pomoc
Menu z lewej w kolejności od góry służy do:
- Editor - przejście do edytora
- Preview - przejście do podglądu
- Uploaded Pictures - obrazki uploadowane z Twojego komputera i gotowe do zamieszczenia w tekście
- Save - zapisanie wpisu
- Upload Picture - załadowanie plików do obrazków
- Settings - menu ustawień np. motywu graficznego czy źródło zewnętrznej wizytówki
- Delete - kasowanie obecnego wpisu
- Open Article - wyjście do artykułu po zakończeniu pracy
- Open entry list - wywołanie ekranu z twoimi wpisami
- Usage - krótkie wprowadzenie po angielsku
Przykłady edycji 🔝
Przykłady edycji znajdziesz po kliknięciu na "?" w górnym menu, dostęne również na tej stronie:
Pamiętaj, żeby zachować kolejność pracy z obrazami:
- upload
- wybór obrazka z wgranej galerii
Publikacja wpisu 🔝
Po zakończeniu pracy (zalecam nawet regularnie co jakiś czas zapisywac jej efekty) jeśli chcesz upublicznić swoje dzieło, zmieniasz status na "Public", bądź "Anyone with link"
Klikasz kolejno z lewego menu:
Save
potem
Open Article
WhiteWind przeniesie Cię do widoku Twojego gotowego artykułu, gdzie wystarczy kliknąć Motylka po lewej stronie obok treści i... Tak, wracasz do motylka z otwartym nowym skeetem i wklejonym linkiem do Twojego artykułu. Oczywiście sam post możesz uzupełnić o krótką reklamę Twojego dzieła. Prawda, że nie jest tak straszne, jak to inni malują?
Tak, WhiteWind umożliwia również publikowanie na innych platformach, ale to zupełnie nie moja bajka.
Samo pisanie natomiast, to już, jak mawiał Rudyard Kipling, zupełnie inna historia.
Dodatkowe narzędzia 🔝
Pamiętaj, że podane przeze mnie linki dotyczą narzędzi zewnętrznych i wchodzisz tam na własną odpowiedzialność. Jeśli wymagają hasła - stwórz dla nich hasło aplikacji. Zachęcam też do postawienia kawy autorom tych rozwiązań
Link Cleaner - strona umożliwiająca oczyszczenie linków z dodawanych do nich śmieci, pomocna przy ich wklejaniu do BlueSky:
BlueSky Downloader - strona umożliwiająca zapisanie na dysku filmu z BlueSky, poprzez podanie adresu URL do wpisu
ClearSky App - strona umożliwiająca szybkie sprawdzenie kto kogo banuje i nie tylko...
Unfollow Blue - strona pozwalająca na śledzenie kont, które zdjęły z nas Follow.
Quiet posters - Lista kont wraz z ich ostatnią aktywnością
Skircle dla BlueSky - Któż nie zna kółeczek zalewających Timeline w piąteczki? Do ich wygenerowania służy właśnie ta strona.
Statystyki BlueSky - ogólne statystyki: liczba użytkowników, statystyki aktywności:
- https://bcounter.nat.vg/
- https://blue.mackuba.eu/stats/
- https://bsky-users.theo.io/
- https://bsky.jazco.dev/stats
Sky Zoo - Twoje zaawansowane statystyki plus informacja w jakich starter - packach się znajdujesz.
Sky Stats - Twoje zaawansowane statystyki z podsumowaniem AI
BlueView Stats - kolejne ułatwiena w zarządzaniu kontem
Bsky-debug - sprawdzenie walidacji dla handle:
Resolve Handle - problem z uchwytem Bluesky - informacje szczegółowe
Skaner etykiet - kto i jakim labelem oznaczył nasze konto
Lista Labellerów - Lista stron moderacyjnych, prowadzących dla swoich użytkowników etykietowanie kont
Deck Blue - BlueSky w nieco odmiennym układzie wielokolumnowym.
Feed Creator - Prosty kreator własnych Feedów
Unfollow - pomocnik do unfollow z podglądem wpisów kont
Emoji stats - ranking najczęściej używanych emotek
BlueSky Roast - analiza Twojego konta, dokonana na kilka sposobów przez AI.
BlueSky Receipts - zabawny achunek społeczny za Twoją aktywność.
i wiele wiele innych...
BlueCast 🔝
https://www.bluecast.app
BlueCast to usługa dystrybucji dźwięku na żywo opracowana i obsługiwana przez japońską firmę So Asano. W uproszczeniu jest to usługa przypominająca radio, którą mogą nadawać osoby prywatne. Podstawowa koncepcja jest taka sama jak w przypadku Spaces lub Clubhouse 𝕏. Przesyłanie strumieniowe odbywa się w czasie rzeczywistym, a czat i dźwięk można wymieniać w czasie rzeczywistym z niskim opóźnieniem. Ponieważ nie ma buforowania, czasem dźwięk może zostać obcięty w zależności od środowiska nadawcy lub sposobu odbioru. Ponadto, ponieważ BlueCast nie archiwizuje audycji i nie umożliwia jej nagrywania, dystrybucja treści będzie wydarzeniem unikalnym i jednorazowym.
W uproszczeniu jest to usługa przypominająca radio, którą mogą nadawać osoby prywatne. Podstawowa koncepcja jest taka sama jak w przypadku Spaces lub Clubhouse X.
W artykule opisałam wersję angielską, ale z polską pójdzie Ci jeszcze łatwiej
Bluecast obsługuje OAuth. Podczas logowania zostaniesz przekierowany do Bluesky. Po zalogowaniu się na swoje konto Bluesky możesz uzyskać dostęp do Bluecast. Należy pamiętać, że App Passwords nie są dostępne w BlueCast.
O usłudze 🔝
BlueCast to dość ciekawe narzędzie w uniwersum BlueSky Umożliwia ono streaming audio, a wersji z abonamentem (Plan PRO) w jego ramach również dyskusje z gośćmi.
Audycja
Podstawową usługą jest możliwość tworzenia własnych audycji, dostępnych na zywo z poziomu platformy BlueCast, ale ogłaszanej automatycznie przez system również na BlueSky.
Audycje można prowadzić wyłącznie w zdefiniowanych czasowo slotach, przy czym przysługuje jeden odnawialny slot co 24h, a każdy użytkownik może wydłużyć transmisję o kolejne 15 lub 30 minut za pomocą BC points, kupionych w sklepie BlueCast.
Premia za logowanie
Punkty BC możesz zdobywać jako bonus za logowanie co 24 godziny. Zwykli użytkownicy otrzymują 10 punktów, natomiast użytkownicy planu Pro otrzymują 20 punktów.Przycisk umożliwiający jego uzyskanie znajduje się na stronie głównej Bluecast (naciśnij logo Bluecast, aby przejść na stronę główną).
Menu główne
Na początek opiszę Ci pokrótce jakie funkcje dostępne są z głównego menu, a do ich szczegółowego rozwinięcia przejdziemy w dalszej części.
- Go live - przejście do streamingu własnej audycji
- Explore - przegląd dostępnych audycji
- Settings - jedna z najważniejszych pozycji w menu dla nadawcy, umożliwia konfigurowanie audycji
- Sign out - wylogowanie
- BC Points - aktualna ilość punktów BC na Twoim koncie
- Konto - podgląd w historię Twoich audycji oraz aktualny status konta
- English - wersja językowa (tak, można wybrać język polski).
- Ikonka - Tryb strony (do wyboru ciemny, jasny, bądź domyślny systemowy)
## Słuchacz 🔝
Jako słuchacz możesz dołączyć do BlueCast z linka który zobaczysz w skeecie, bądź wybierając jeden z dostępnych streamingów na stronie Explore
Po dołączeniu do streamingu zobaczysz okno z widoczną w centralnej części liczbą uczestników, Twoją ikonką oraz dostępnym w prawym górnym rogu menu:
Możesz po wywołaniu menu zdefiniować, jak chcesz uczestniczyć. Czy wyłącznie jako słuchacz, czy równiez jako dyskutant (co jeszcze wcale nie oznacza, że nadawca przydzieli Ci odpowiedni status, który to umożliwia). Kliknięcie przyciku Stop po lewej pozwoli Ci zatrzymać słuchanie do czasu, aż klikniesz go ponownie.
Po włączeniu opcji wyłącznie słuchacza, Twoja ikonka zostanie wyszarzona, jak na zdjęciu poniżej, co oznacza że nie będziesz mieć możliwości zabrania głosu:
Możesz również wybrać z menu:
- Share this live stream - czyli bez wychodzenia z BlueCast podzielić się na BlueSky skeetem o streamingu, w którym właśnie przebywasz
- Copy Stream URL - jeśli chcesz w inny sposób podzielić się adresem streamingu, w którym właśnie przebywasz
- +Follow this user on BlueSky - możesz dać Follow dla konta nadawcy
- +Subscribe to this channel - czyli zasubskrybować kanał tego nadawcy.
Każda transmisja umożliwia również porozumiewanie się za pomocą czata, widocznego w dolnej części ekranu. Możesz po kliknięciu plusa wybrać emotkę z przygotowanego zestawu. Wiadomość wpisujesz w pole Message, a wysyłasz klikając Post.
Miłego słuchania!
Nadawca 🔝
Zanim rozpoczniesz nadawanie, polecam Twojej uwadze stronę Settings, gdzie należy poustawiać poszczególne opcje transmisji
Settings
Po kliknięciu przycisku Settings otworzy się strona konfiguracyjna audycji, podzielona na dwie sekcje:
Sekcja główna - dostępna dla każdego konta zalogowanego w BlueCast
W tej sekcji definiujesz kolejno:
- Channel name - nazwę swojego kanału
- Channel_hashtag - hasztag swojego kanału
- Description - opis tego co będziesz prezentować na swoim kanale
- Typ kanału, ułatwiający słuchaczom wybór (do wyboru)
- Talk - kanał do rozmów
- Casual
- Music - kanał z muzyką
- Information - kanał informacyjny
- Entertainment - kanał rozrywkowy
- Work - kanał do pracy (np. firmowy)
- Outdoor - zewnętrzny, np. odgłosy rzeki, itp.
- Other - inny, nie zefiniowany powyżej
- Czas trwania pojedynczej audycji
- 15 min - wszyscy
- 30 min - wszyscy
- 45 min - wszyscy
- 60 min - wszyscy
- 75 min - tylko Plan PRO
- 90 min - tylko Plan PRO
- Limit live streams to your follows - ograniczenie transmisji do kont, które obserwujesz
- Limit live streams to your followers - ograniczenie transmisji do kont, które Cię obserwują
- Wybór gotowego podkładu muzycznego, bądź jego brak (Informację o dostępnych podkładach znajdziesz na stronie: https://www.bluecast.app/bgm)
- Ikonkę (z dostępnej biblioteki)
- Receive Superchat - Odbieranie Superczata
- Enable Karaoke Mode - włączenie opcji Karaoke (wyłącza opcję redukcji echa)
Save Settings - zapisanie ustawień głównych
Sekcja Pro settings - dostęna dla posiadaczy planu PRO
Ta sekcja umożliwia:
- udostęnienie słuchaczom możliwości publikowania w czacie linków
- dostęnienie słuchaczom możliwości publikowania w czacie zdjęć
- ukrywanie informacji od użytkowników przez Ciebie blokowanych bądź wyciszonych
- włączenie trybu testowego (bez komunikatów o rozpoczęciu/zakończeniu audycji na BlueSky)
- wyświetlanie wskaźnika wysterowania
- wyświetlenie alertu pozostałego czasu (pamiętaj, że w ustawieniach ogólnych określasz długość audycji, a alert włącza się na 10 minut, 3 minuty, 1 minutę przed upływem czasu.)
- ograniczenie do wybranej listy (o tworzeniu List użytkownika już pisałam TUTAJ)
- tryb high_quality_stereo
- redukcję echa (wyłącza tryb Karaoke)
- tłumienie szumów
- automatyczną kontrolę wzmocnienia.
- wysyłanie powiadomień push do subskrybentów swojego kanału.
- wybór pięciu efektów dźwiękowych (FX) z biblioteki BlueCast, do wykorzystania podczas streamingu.
- Wybór domyślnej wielkości fontów
- wysyłanie powiadomień push do subskrybentów swojego kanału.
Save Settings - zapisanie ustawień PRO
Go live
Jesteś już o krok od sukcesu internetowego radiowca. Aby znaleźć się w eterze cyberprzestrzeni wystarczy już tylko kilka kroków. Pierwszy to wciśnięcie przycisku Go live.
Twoim oczom ukaże się ekran główny audycji. Jeszcze nie jesteś, jak to w żargonie mawiano "ON AIR".
Kliknij „Start Streaming”, aby rozpocząć audycję. Zostanie to ogłoszone skeetem na Twoim Bluesky. Jeśli jesteś w trybie PRO i mimo rozpoczętej transmisji goście się nie pojawiają, sprawdź, czy „Tryb testowy” jest włączony.
Warto również ustawić sobie zachowanie systemu podczas audycji:
- Enable notification sound - gdy coś się zadzieje (np. wejdzie słuchacz, - zostanie wygenerowane powiadomienie dźwiękowe)
- Enable the chat reading feature - umożliwia automatyczne czytanie wpisów na czacie
- Use voice chat input - nie uzywałam
- Prevent auto screen lock - zapobiega wygaszaniu ekranu
- Enable countdown sound - pojawiające się przydatne ostrzeżenie o czasie audycji.
Po naciśnięciu przycisku „Start Streaming” pojawi się okno dialogowe z prośbą o pozwolenie na wejście mikrofonowe, kliknij jedną z opcji „Zezwalaj”.
Jeśli wszystko poszło dobrze, Twoim oczom powinien się pokazać poniższy ekran audycji. Twoja ikonka może być wyświetlana w kolorze (jeśli aktywny jest mikrofon lub inne żródło nadawania dźwięku), bądź jako czarno-biała, co oznacza że jesteś nadawcą wyciszonym. Zielony pasek pokazuje dźwięk, który jest właśnie transmitowany. Jeśli jest pusty, sprawdź jeszcze raz ustawienia mikrofonu. Wyciszasz się poprzez kliknięcie ikonki głośnika po prawej. Ponowne jej kliknięcie to włączenie źródła dźwięku.
Gratulacje i... Uważaj na swoje słowa, bo jesteś już "ON AIR"
Twój główny ekran transmisji, gdzie możesz zarządzać dyskusją i śledzić komentarze uczestników na czacie będzie wygladać tak, jak poniżej, (Jeśli przy którejś ikonce jest czerwona kropka, wskazuje, że ta osoba zamierza tylko słuchać) natomiast klikając na ikonkę użytkownika wywołasz menu interakcji:
W widocznym poniżej menu interakcji z użytkownikiem możesz:
- Guest - przydzielić prawo gościa, czyli dać możliwość swobodnej wypowiedzi (tylko Plan PRO i dla 9 osób max)
- Profile - zerknąć na profil uzytkownika
- Kick - wykopać użytkownika z transmisji
W odróżnieniu od słuchacza, kliknięcie przycisku plus na ikonce czata (zdjęcie poniżej) nie umożliwi wysłania emotki, a otworzy menu administratora, w którym można kierować dyskusją, również korzystając ze wsparcia AI:
Menu umożliwi Ci
- AI
- Ask AI - TBE (eng)
- Generate a letter - wygenerowanie przez AI zagadnenia z zagajeniem do audycji (eng)
- Generate a Quiz - wygenerowanie przez AI pytania (eng)
- Nadawca
- Create a Poll - stworzyć w trakcie audycji dostępną na czacie ankietę
- Post image - wysłać na czat obrazek
Wróćmy do zawartości górnej belki widoku transmisji. Klikając na ikonke z trzema kropkami - wywołasz menu narzędzi pomocnych podczas transmisji:
Menu ma trzy sekcje:
- Sound
- Music Activity
- Others
Sound wyświetla wskaźnik wysterowania oraz umożliwia:
- Input Gain - edycję poziomu parametru wzmocnienia sygnału wejściowego
- Monitor Output Gain - edycję poziomu parametru wzmocnienia wyjściowego
- Dodanie efektu:
- Reverb
- Delay
- Crusher
- Pitch (+)
- Pitch (-)
- SFX - odtworzenie zdefiniowanego uprzednio efektu specjalnego (najechanie myszką nad przycisk wyświetla nazwę przypisanego efektu)
- Music Volume - ustawienie głośności muzyki w tle (bądź stanowiącej główny element audycji)
- Background Music - włączenie/wyłączenie muzyki w tle
- Okienko wyboru zdefiniowanej muzyki w tle (można równiez wybrać jej brak)
- Select Music File... - jesli masz plik dźwiękowy, do którego masz prawa autorskie, bądź licencję na jego wykorzystywanie- możesz go tu wskazać do odtwarzania z dysku lokalnego
Music Activity jest związana z Karaoke i przyznam się szczerze, że tą funkcją się nie bawiłam, zatem jeśli jesteś osobą zafascynowaną taką formą zabawy, polecam wpis dedykowany Karaoke
Others - menu pomocnicze z możliwością:
- Fix the menu to the right edge - przepina całe menu z prawej strony, by nie zasłaniało okna głównego
- Add 15 min (30pt) - możesz za pomocą punktów BC wydłużyć audycję o 15 minut
- Add 15 min (50pt) - możesz za pomocą punktów BC wydłużyć audycję o 30 minut
- Speech rate (1) - możesz ustawić przyspieszenie/zwolnienie dźwięku czytania czata
- Default voice - umożliwia wybranie głosu czytającego czat (Google standard, japoński, amerykański)
- Category - tu możesz ponownie wybrać kategorię audycji, jeśli od jej rozpoczęcia zmienił się jej typ
- Share this live stream - okno umożliwiające wysłanie skeeta o audycji (mozesz wpisać tam np. informację że za X minut będzie rozmowa z ważnym gościem
- Copy stream URL - skopiowanie adresu URL do schowka
- Default audio input - menu źródła dźwięku
Menu źródła dźwięku jest przydatne, gdy się nie słyszysz, wówczas możesz sprawdzić, które z systemowych źródeł dźwięku jest przypięte do BlueCast:
Karaoke 🔝
Ta funkcja umożliwia łatwe wykonywanie karaoke poprzez transmisję strumieniową bez użycia specjalnego sprzętu innego niż słuchawki douszne. Domyślne źródło dźwięku karaoke zawiera ponad 500 utworów. Bluecast ma kompleksową umowę z JASRAC (https://www.bluecast.app/music), która pozwala na dystrybucję bez żadnych problemów związanych z prawami autorskimi.
Tryb karaoke to zabawna i wygodna funkcja, ale może być nieco myląca, dlatego proszę, przeczytaj uważnie instrukcję od @mamemomonga, aby prawidłowo z niego korzystać.
Przebieg karaokew skrócie wygląda tak:
Podłącz słuchawki --> rozpocznij przesyłanie strumieniowe --> dostosuj mikrofon --> wybierz utwór --> dostosuj opóźnienie --> wyświetl tekst --> graj --> śpiewaj.
Karaoke można odtwarzać na smartfonie, jednak nie jest to zbyt łatwe w obsłudze, dlatego zalecamy skorzystanie z komputera. Z funkcji karaoke można korzystać nawet, jeśli nie masz planu Pro, ale jeśli masz plan Pro, możesz przesyłać strumieniowo dźwięk o wyższej jakości.
- Wyłącz opcję „Anulowanie echa” w ustawieniach.
- Przygotuj słuchawki (zalecane są przewodowe). Bluecast posiada funkcję monitora, która pozwala sprawdzić stan pogłosu itp., jednak występuje niewielkie opóźnienie, które może utrudniać śpiewanie.Po włączeniu lub wyłączeniu opcji „Włącz dźwięk powiadomienia” usłyszysz dźwięk „pikania”, dzięki czemu możesz sprawdzić, czy słuchawki są prawidłowo podłączone.
- Przygotuj plik utworu orkiestrowego, załaduj go z zakładki „Odtwarzanie muzyki” i odtwórz. Alternatywnie wybierz i odtwórz domyślnie udostępnione źródło dźwięku.
- Zdejmij słuchawki z uszu, zbliż je do mikrofonu i włącz przełącznik „Tryb Karaoke”, utrzymując możliwie najcichsze dźwięki zewnętrzne. Rozlegnie się sygnał dźwiękowy i zostanie zmierzone opóźnienie (będzie głośne, więc trzymaj je z dala od uszu). Wartości opóźnienia są zmienne, więc użyj wartości stabilnej lub niższej.
- Jeśli w tym stanie śpiewasz podczas słuchania orkiestry, możesz dostarczyć słuchaczowi dźwięk karaoke bez żadnych opóźnień. Kiedy odtwarzasz źródło dźwięku orkiestry, dane dźwiękowe są wysyłane na serwer i jednocześnie odtwarzane jako dźwięk na słuchawkach lub słuchawkach. Jeśli będziesz śpiewać w tym stanie, wystąpi opóźnienie wynikające z czasu potrzebnego na wygenerowanie danych, odtworzenie ich w postaci dźwięku i dotarcie do uszu. Ta różnica to opóźnienie. W trybie karaoke odchylenie = opóźnienie jest mierzone automatycznie, a czas odtwarzania utworu jest opóźniany o wielkość opóźnienia. Spowoduje to skorygowanie rozbieżności w synchronizacji utworu i orkiestry. Pomiary automatyczne są na ogół dokładne, ale występują pewne wahania w liczbach. Możesz także poprosić słuchacza, aby powiedział Ci, czy Twój głos jest słabszy, czy opóźniony, a następnie dostosuj go ręcznie.
- BlueCast prosi o korzystanie ze źródeł dźwięku wolnych od praw autorskich. Korzystanie ze źródeł dźwięku objętych prawami autorskimi jest zabronione i skutkuje zawieszeniem konta.
- Pamiętaj, aby zgłosić, jakich utworów używasz. Jeśli wybierzesz zakładkę „Karaoke” z przycisku „…”, możesz wprowadzić tytuł utworu i nazwę wykonawcy oraz wysłać. Jeśli treść jest w pewnym stopniu niejasna, nie ma nic złego w tym, więc nie zapomnij o tym zgłosić. Brak zgłoszenia może skutkować zawieszeniem konta.
- Źródła dźwięku karaoke ustawione domyślnie w Bluecast są produkowane przez Entermerize, Ikuonfu Karaoke Shop i Karaoke Channel. Jest ono wynajmowane przez operatora za opłatą (*bezpłatnie od Entertainment), dzięki czemu użytkownicy mogą swobodnie używać go do karaoke.
Plan PRO 🔝
W ramach Planu PRO możesz swoim słuchaczom nadawać status gościa - upoważnionego do dyskusji na żywo, tworząc atmosferę studia dyskusyjnego. Liczba gości jest limitowana do 9. W obecnej wersji nie można przepinać statusu gościa między Twoimi słuchaczami, ale taka funkcja ma być wprowadzona w jednym z kolejnych update.
Schedule - Harmonogram
Harmonogram to narzędzie umożliwiające poinformowanie o zaplanowanej audycji.
Aby poinformować swoich subskrybentów o planowanej audycji, należy kliknąć na ikonkę +Add, jak na zdjęciu poniżej
Pojawi się okienko do wpisów, jak na poniższym zdjęciu. Pierwsze dotyczy daty i godziny, a drugie z opisem "Content" służy do wpisania przez Ciebie informacji o nadchodzącej audycji. Gdy klikniesz na ikonkę kalendarza w okienku, możesz zaplanować wydarzenie.
Jak widzisz, możesz poinformować o swojej audycji z dokładnością co do minuty:
Pamiętaj o zachęceniu słuchaczy do przyjścia. Dobry marketing to podstawa. Aby Twój wpis był widoczny, wystarczy kliknąć ikonkę Add:
Zamieszczony wpis możesz zawsze skasować, wciskając ikonkę Delete:
Store - sklep BlueCast
Plan PRO oraz BC Points można kupić w sklepie BlueCast (dostępne po zalogowaniu):
https://www.bluecast.app/store
Odnośnie wielu pytań, które się pojawiają:
- Język polski jest przez Twórców rozważany, ale nie ma jeszcze decyzji
- Przenoszenie statusu gościa między słuchaczami jest w trakcie przygotowania (niestety nie wiem kiedy się pojawi)
- Playlista do bardziej automatycznej prezentacji utworów jest planowana (w tym przypadku również nie wiem kiedy się pojawi)
- Plan dla nadawców bardziej wymagających niż Plan PRO jest rozważany
- Automatyczne odnawianie planu PRO jest już w planach
Serdeczne podziękowania całej społeczności BlueSky za rady, linki, rozmowy, sugestie. To Wasza wiedza i praca, a ja to tylko zebrałam w jednym miejscu. Szczególne podziękowania za anielską wręcz cierpliwość do mnie dla:
- @mackuba.eu
- @pandoski.bsky.social
Coś jeszcze 🔝
Ciąg dalszy nastąpi? 🔝