Asha Sharma az új Xbox vezér elég nagy blődséget mondott, amikor azt fejezte ki, hogy az Xbox-nak lesz a hely, ahol a következő Kojima kitermelődhet.
Ez vagy ostobaság vagy cinizmus
Kezdjük azzal, miért lett Kojima „A” fejlesztő, akit mindenki ismer. Röviden: jó helyen volt jó időben. A nagy stúdiók és kiadók még erősen identitásukat keresték Kojima meg olyan szinten filmes irányból közelítette meg a játékait, hogy mindenbe beleírta a nevét (a Metal Gear Solid V-nél küldetésenként kiírta a nevét). Mire a Konami észbe kapott, hogy mindenki Kojimáról beszél (miközben csak ömlik a pénz a végtelen projektjébe a kezelhetetlen rajongói elvárások mellett), addigra Kojima már megkerülhetetlen lett (ami végül kapcsolati válsághoz és szakításhoz vezetett).
A játékai nem csak az ő érdemei. Teljes csaptok vért izzadva építették fel mindazt, amit Kojima megálmodott. Igen az ő agyából ugrott ki, de a készítők listája előtt 15-20 percig ülsz és a legtöbb név hatalmas értéket adott a művekhez. Kojima egy kivétel, egy narcisztikus ember, aki elég jó dolgokat csinál, (így joggal) rajongó tábor épült köré. Ez a dolog film iparban megszokottabb. A rendezők az istenek, esetleg még a színészekért rajonganak. De a munka nagy részét az összes többi dolgozó végzi el a film létrejöttéhez. Kojima erre vágyik, azt a kultúrát próbálta meghonosítani a játék iparban és a saját nevével fémjelzett Kojima Productions-ben pontosan így is viselkedik, bármilyen külső fék vagy ellensúly nélkül. A szerencséje az, hogy a végtermék jó, sőt.
Kojima sokat letett az asztalra
De ez igaz számtalan más fejlesztőre, mégse tudja senki a nevüket. Van ilyen rajongás a Monster Hunter sorozat készítője körül? Biztos sokan ismerik a nevét, de senki nem emlegeti fel. Resident Evil vagy bármelyik Capcom játék? Hiszen mindet „Capcom játéknak” hívjuk. Leon után bomlik a teljes internet, de ki készítette a játékot, amiben szerepel? A bemutatókon látunk fejlesztőket, de nem ragadnak meg a köztudatban.
Yoko Taro-t ismerjük, mert ő is tudatosan egy fura figura, akit csak maszkban látunk. De azt is utálja a stúdiója, folyton lelövik a játékait. Egy stúdió se szereti, ha egy alkalmazottjukat jobban ismerik, mint a stúdiót magát, hiszen egy botrányra van a teljes cég égetésétől.
Yoko Taro
Mondhatjuk Miyamoto-t, de ő maga a Nintendo és a cég érdekeiért van előtérben, ő nem olyan, mint a Kojima, aki egy önálló entitás lett. Miyamoto egy kapitalista, aki végig mászta a nyers japán céges ranglétrát. Nagy mosollyal kiáll bemutatni a leggyerekesebben cuki játékot, aztán a meetingen, amikor valaki azt mondja, hogy a Wii Sport-nak ingyenesnek kéne lennie a gép mellé, hogy az emberek megtanulják az új gép kezelését, ő majd szívrohamot kap a dühtől, hogy mit képzel az ötletgazda, ingyen adni bármit? Ő olyan nyersen a cég katonája, hogy gond nélkül kirakják a világ elé, hiszen megbízható japán merevséggel egy merev japán cég arca. Egészen más, mint Kojima, aki mindig is sztár akart lenni a kreatív munkája mentén.
A mosolygós Miyamoto. Te csak ezt látod.
Az ipar nem szereti az önálló entitásokat a nagy kiadók és platformok szintjén. A stúdió készíti a játékot nem egy ember. És ez valahol fair a teljes gárdával szemben is, de az mellékes. Ami kiemelten fontos a kiadóknak, hogy brandet építenek és nem fér bele egy személyiség. A személyiségek veszélyesek minden brand-re.
Asha Sharma cinikus
Még ha fel se fogja. Ő egy igazi nyers nagy cég (Microsoft) egy részének (Xbox) a feje.** Éppen híres, rengeteg kreatív erőt magába foglaló cégeket fenyeget bezárással**, mint a Ninja Theory és a Double Fine. Itt ez a videó. Megéri megnézni, ha át akarod élni, milyen kínos, amikor egy Xbox szintű arctalan cég felvásárolja az igazi neveket tartalmazó kreatív közösségedet:
Forrás: https://www.youtube.com/watch?v=brNy3Yz0lzY
A fenti videón az látható, amikor a Double Fine-t megvette a Microsoft és a jól felépített és működő kreatív csapat nyakába dobnak egy céges megmondóembert, aki azonnal arról beszél, hogy az ő ötleteik mától a Microsoft tulajdona. Tíz évvel később a bezárástól rettegnek. Tim Schafer egy név, amit a PC játékos közösség nagyon jól ismert. Mára már nem annyira. De tessék pont, hogy elsüllyesztettek egy potenciális Kojimát.
Csak azért velük példálózok és nem a Rare-el, mert a Rare-t sokkal hamarabb kibelezték. Onnan már elment majdnem minden valódi tehetség, akik naggyá tették a stúdiót Nintendo alatt, akiket a rajongótáborban még név szerint is ismertek emberek. Akik akár a tágabb közösségbe is kilőhettek volna, ha ennyire fontos, hogy legyen egy következő Kojima. A legnagyobb fan site bezárt, amikor egy dokumentum filmet akartak forgatni a stúdióról. Már akkor is így viselkedett a Microsoft. Nem láttak igazi értéket a rajongókban.
Asha Sharma jól indult, meglepően jól. Olcsóbb game pass, több exkluzív, nem lesz AI erőltetve. Ezek jó döntések, amiket majdnem ingyen meg lehet hozni. De a tény, hogy bejelentette, hogy sürgetni fogják a Bethesdát, hogy legyen több Fallout és Elder Scrolls (akik lassan is pocsék játékokat készítenek), és most ez a stúdió bezárósdi rámutat, hogy valószínűleg próbálják menteni a pénzt és megnézni, hogy egyáltalán kell-e az Xbox a Microsoftnak. Valószínűleg nem. Valószínűleg sose kellett.
20 év alatt nulla Kojima, végtelen károk
A mérhetetlen kár, amit a Microsoft okozott a játékiparnak elképesztő. A pillanattól, hogy a Sega Dreamcast keltette űrbe betörtek (és a Dreamcast halála jelezte, hogy nem kell három platform), felvásároltak minden létező céget. Voltak jó pillanataik, a Halo sorozat sokak gyerekkora és az Achievement rendszert ugyan lehet utálni, de igen is egy hatalmas eredmény. De az elmúlt 20 év igazi „eredménye” az, hogy agyatlanul felszipkáztak felmérhetetlen mennyiségű talentumot, kiszipolyozták őket és kidobták őket az utcára. Újra és újra, hogy egy-egy negyedévben jobbak legyenek a számok. Lehet elég lett volna támogatást nyújtani külsős stúdióknak, hogy megjelenjenek a játékaik Xboxra: csak akkor elég nehéz monopóliumot építeni. De sikerült?
Persze nem csak a Microsoft a hibás. Sony, EA, Activision, Tencent és Bethesda, mint nagy kiadók ugyan ezt csinálták és csinálják mai napig (amíg még nagyobb cégek meg nem veszik őket is). Gépiesen agyatlanul megvesznek csapatokat. Bezárják őket. Az intellektuális termék ezzel el van zárva a világtól, a tehetség, aki kitalálta meg mehet ahova akar. Ki tudja hány Kojimát tapostak el így, mielőtt beírhatták volna a nevüket egy készítő listába, hogy aztán narcisztikusan a játék ipar sztárjává váljanak?
(ui.: és igen a Sony is sokszor ilyen, mielőtt beugrunk a konzolháború mocsarába. A Sony története, az cég szerkezetük és az, ahogy egyes ágazatok harcoltak forrásokért ezzel tönkretéve számos stúdiót is megér egy misét, de ez a cikk az új Xbox CEO ostoba Kojima megszólalásáról szólt. Én nem vagyok cég rajongó, mindenen játszok, minden nagy cég ember és tehetség ellenessé válik, amikor elég agyra nő. Még a Nintendo is látható minőség romlásban van.)