Aki ismer az tudja, hogy amikor megjelenik a GTA 6 én el fogok tűnni, néhány napra. Soha nem tettem ezt más játékkal és még én is kicsit túlzásnak tartom. De miért ne? Viszont az előrendelés és a dolgok, amiket az Ultimate verzió mögé zárnak, ráadásul a lemezes kiadás (talán átmeneti) hiánya tüskék.
Előrendelés
Soha az életben nem tartottam értelmesnek előrendelni digitális játékokat. Előrendelésnek egy fizikai jelentése van: fizikai dolgok el tudnak fogyni. Azért rendelsz elő valamit, hogy a cég, aki gyártja felmérje az igényeket és te, mint előrendelő biztos megkapd a terméket, hiszen annyit bizonyosan gyártanak, ahányat előrendeltek.
De egy digitális termék az csak egy fájl egy szerveren, ami kiszolgál. Letöltöd, letörlöd, letöltöd újra. Nem lett se több, se kevesebb darab belőle a „boltban”. Persze lehet azt mondani, hogy az előrendelés maga biztosítja, hogy egy héttel előbb letölthesd a játékot, szóval, amikor hivatalosan megjelenik azonnal játszhasd… de az még fájdalmasabb, hiszen logikailag a termék már ott van a gépeden, mégse férsz hozzá és semmi se akadályozza meg a platformokat, hogy erre képes legyél előrendelés nélkül is! Digitális világban, minden egy kattintásra van szabadtól tilosig.
Oké oké ott a előrendelési bónusz pont emiatt, de az őszintén nem éri meg, hogy előre fizess valamiért, amit még nem is láttál mozgásban.
De ezzel el is érkeztünk az Ultimate edition bajaihoz
Ultimate hazugság
Az előrendelés kilövése egy hatalmas internet esemény lett. Rockstar Games felsorolt egy hosszú sor járművet, fegyvert és játékbeli boltot sőt két mellék küldetést, amik csak az Ultimate kiadásban érhetőek el. A megfogalmazás még azt is sugallja, hogy fejezetenként lesz dolog, ami az Ultimate kiadással jár. Ez egy bevett szokás videojáték piacon és nem igazi meglepetés.
De itt a világ legjobban várt, legdrágábban elkészített játékáról van szó, ami valószínűleg 1 milliárd dollárt fog termelni az előrendelés első napján (tehát azelőtt, hogy valaki hozzáért volna ténylegesen).
Az elméletem az, hogy a játékot elve 100 dollárra akarták árazni. Ami érthető, hiszen 2 milliárd dollárba került elkészíteni. Viszont az USA (a fő piacuk) és úgy az egész világ éppen inflációk sora mellett, háborúktól foltosan megélhetési krízisben van. A videojáték egy luxus szórakozás, főleg ha naprakészen akarod űzni. Játékok, amik AAAA-nak hívták magukat próbálkoztak 70-80 dolláros árazással és elbuktak, de a piac beállt 70 környékére, ami így is sok.
Így Take-Two-nak ki kellett találnia valamit, hogy mégis mehessen 100 dollárért a játék, emiatt az Ultimate kiadást rakták totális előtérbe, majdnem úgy mintha nem létezne sima kiadás. Ez azzal járt, hogy elzártak tartalmakat, amik amúgy benne vannak a játékban. 100% biztos vagyok benne, hogy amikor letöltöd a sima verziót a boltok, ruhák és küldetések adatai ott lesznek a gépeden. Ha létezne lemezes verzió, ott lennének a lemezen. Amit megveszel plusz pénzért az egy kulcs. Néhány kB adat.
Persze ez is természetes. Rég elmúlt az az idő, maikor felháborodás volt, mert a Dead Rising 1-ben a játék lemezén ott voltak a ruhák, amikért fizetned kellett, hogy használhasd. Mégis valahogy egy ekkora multimédia eseménynél furán érzéssel tölt el. Újra előtérbe kerül. Mert attól, hogy ez normalizálva lett nem egy jó dolog.
Mindezt mondom úgy, hogy az Ultimate verziót fogom megvenni, mert eleve a $100 dolláros árral számoltam, mert a GTA megtehet bármit. Teljes cégek fognak leállni, hogy mindenki játszani tudja. Egy mini gazdasági fekete péntek lesz.
Nincs lemez
Ez sajnos szintén nem olyan meglepő, de megint csak azért nő meg nagyon, mert ismétlem: a világ legdrágább és legnagyobb multimédia terméke és eseménye ez. Így sokan most eszmélnek rá merre megy a piac. Lesz doboz. A dobozban lesz egy pamflet. A pamfleten egy kód. A kód ugyan úgy megengedi, hogy előbb letöltsed. A baj ezzel, hogy így nincs értelme a doboznak és ha a GTA megteheti sok más cég is úgy fogja érezni: eljött az idő. Végre megszabadulhatnak a használt játék piactól és teljes kontrolljuk lehet afelett, hogy milyen verziók léteznek a játékból és meddig játszhatod a játékot. A Stop Killing Games mozgalom is ezért született meg.
Lehet nekem jobban tetszik egy játék eredeti verziója, bizonyos kiegészítések előttről. Akkor megvehetek egy régebbi lemezt. Vagy már nem árulják digitálisan? Ott egy használt verzió. A fizikai kiadás fontos. De ennek a korszaknak valószínűleg ezután vége lesz.
De még ha lesz is végül lemezes verzió később, a játékosokat a kezdeti vevőket (ami megint csak ennél a címnél egy hatalmas mennyiség) beleerőltették, hogy digitálisan vegyék meg. Persze előre lehetett tudni, mert volt erről pletyka. Az indok az volt, hogy a Rockstar nem akar spoilereket. Kiszivárgott dobozos verziókat. Videókat az interneten. Ami valahol érthető. De a bejelentés eleve arról szól, hogy nincs lemezes verzió: minden online van.
Nincs GTA Online megjelenéskor
Ez talán az egyetlen része az egésznek, ami miatt nem érzek semmi keserűséget. Ez egy jó dolog. A GTA Online és a Red Dead Online mindkettő később jelent meg. Erre azért is van szükség, hogy élvezd a világot először egyedül egy történet / karakterek szemszögéből. Átéld a legjobb minőséget, amit nyújtani tud. Ezután az Online mód ad egy lehetőséget, hogy egy saját karakterrel, saját történetet írj ugyan abban a világban. Az egyjátékos mód nélkül, üres lenne az online mód indulása. Szóval örültem, hogy egyenesen kifejezték, hogy ez egy egyjátékos élmény lesz.