Citizen Vigilante: az Uwe Boll film, amire ráfüggött a Elon Mosk nyája

@akosirkal.blog

Ez a film olyan sok szinten problémás és röhejes, hogy komoly erőfeszítéseket kell tennem, hogy rendesen megírjam mi vele a baj. A „mű” egyszerűen nem létezik önmagában, vizsgálni kell a környezetét is, hogy értsük miért végtelenül ostoba minden körülötte. Beleérve azt, hogy egyáltalán írok róla.

Elon Musk kiposztolta a filmet a saját platformjára, hogy milliók nézzék meg, hiszen jelenleg ez vág bele a narratívájába, éppen a migráció ellenes mozgalmat feji, hiszen ki tudna többet migrációról, mint egy dél afrikai migráns amerikában. Egészen vicces, hogy Musk kijelentette, hogy ő nem tud GTA-val játszani mert rendőröket kell ölni benne. A filmben a „főhős” több rendőrt öl meg, mint migránst. Brutálisabban is. De ismerjük Musk-ot. Olyan ellentmondásos, mint a film főhőse. Lehet ezért tetszett neki.

A penész kifejezi a film értékét

A migráció témájába nem akarok belemenni ezzel az írással, mert ez a film semmilyen szinten nem tárgyalja ténylegesen a témát, csak bedob néhány sallangos közhelyt a rasszistább irányból. Ennek az oka:

Ez egy igazi Uwe Boll film

Uwe Boll egy meme. Egy lolcow. Ő komolyan veszi a „művészetét”, de az egyetlen öröksége, hogy hányja magából az iránytalan, buta, rossznál rosszabb filmeket. Valamilyen megfejthetetlen okból az évtizedek során rá tudta tenni a kezét rengeteg videojáték licenszre, hogy jól sárba tiporja őket. És bár a Postal Movie-t örökké meg fogom védeni, mert a Postal játékból pontosan ilyen filmet kell készíteni a többi alkotása, mind egyformán pocsék.

Nem ért a vágáshoz, nem ért a kamerához és a korral csak az változott, hogy ahogy a mobilom tud 4k 60FPS felvételt készíteni úgy az ő rendelkezésére álló kamerák is erőfeszítés nélkül jobb képeket vesznek fel. Ő nem lett jobb.

Mindezt ismernünk kell, hogy értsük: ez a film nem jó propagandának se, mert Boll nem egy intelligens rendező és nem is tehetséges. Valószínűleg magán kívül nem hisz semmiben. Elhivatott az biztos, de az a fajta kovács mester, aki hidegen üti a vasat egy csavarhúzó szárával és csodálkozik, hogy senkinek nem tetszik a vaskerítés, amit ragasztószalaggal összeragasztott végül.

Így történt, hogy Uwe Boll készített egy főhőst egy színésszel, akit szexuális zaklatás mellett még kannibalizmussal is vádoltak. Mik ennek a migráns gyűlölő politikailag fűtött főszereplőnek a fő tevékenységei és tulajdonságai? Itt egy lista a film kulcs jeleneteiről:

  • Nyugodt és kimért karakter. Pragmatikusan terjeszti a migráns ellenes igét és gyilkol meg mindenkit, aki az útjában áll. Ezt akarják kidomborítani, hogy ő az aki megteszi, azt amit más nem mer. Többször is elismétlik az „addig csinálom érted, amíg te nem csinálod magadért” frázist. Uwe egyértelműen erőszakot akar szülni (és nem vagyok benne biztos, hogy nem pusztán a vicc kedvéért. Aki ismeri az embert, követi a lolcow státuszát gondolhatja ezt.)

  • Tiszteli a kemény becsületes munkát. Ezt onnan is tudjuk, mert amikor megöl vagy 30 rendőrt mondja nekik, hogy tiszteli a munkájukat. Amikor lefekszik egy prostituálttal és kiderül, hogy az övé az épület, amiben a bordélyház működik a nő megkérdezi, hogy ingyen feküdt le vele ezek szerint? De ő fizet a jó munkáért.

  • Zavarja a penész a bordélyházban, mondja a prostituáltnak, hogy nyisson ablakot, ha a kliens lezuhanyzik, hogy ne párásodjon a szoba. Ebből is tudjuk, hogy egy igen hozzáértő ember.

  • Mivel lakásbirtokos és rengeteg lakást ad ki nagyon zavarják a törvények, amik miatt nem lehet kilakoltatni senkit csak úgy. Erre egy 5 perces beszélgetős jelenetet építenek fel.

  • Bedrogoz egy bírót és amíg szállítja őt a végzetébe, beszél hozzá. Hogy alátámassza mondandóját átmegy a szembejövő sávba, hogy miután egy másik autós elrántja a kormányt, felborul és felrobban, hősünk rámutat, hogy mekkora birka volt az áldozat, hogy nem a másik irányba rántotta el a kormányt nehogy szabályt szegjen. Ez egy hosszú tanmese jelenet, amiben megöl egy teljesen ártatlan embert…. csak mert Boll akart egy menő jelenetet.

Ez a robbanás még álló képen se néz ki jól

Sok más apróság van még, de a lényeg az, hogy jó fajta Uwe Boll íráshoz méltóan a karakternek semmi értelme nincs. Azért csinál dolgokat, mert Uwe Boll menőnek érzi a jelenetet. Számszerűen sokkal több rendőrt (így helyi lakost) ölt meg, mint ahány migránst. Csávó jó képű és megvéd nőket dzsinázástól, de aztán lefekszik egy prostituálttal a lehető legkényelmetlenebbül eljátszott Norman Bates stílusban. A karakter egyszerre a szélső jobb hőse és egy szociopata földesúr, aki annyira rendszerető, hogy tömeg gyilkolja a rend őreit. Egyszerre nemes és gyarló. Persze értem, hogy Uwe Boll fejében ez a konfliktus a művészet csúcsa egy karakterben. De annyira gyerekes és röhejes, ahogy bemutatja, hogy a színész amúgy nem pocsék játéka se menti meg. Jó színész rossz direkcióval egy rossz színész. És ahogy írtam a színész se éppen feddhetetlen a játéka minőségétől függetlenül. Nem csoda, hogy csak egy Uwe Boll filmben kapott állást.

Ez nem propaganda, vagy ha az a legbutább

Magyarországon élünk, azt hiszem nem kell elmagyaráznom milyen a propaganda. Ennek a filmnek ugyan olyan szaga van és talán Elon Musknak sikerült felemelni arra a szintre. De ha propagandaként működik is körülbelül egy 12 éves szintjén kell lenni ahhoz, hogy ez a film hatásos legyen. Akkor is csak ha előtte nem látott más filmeket. Bár Trump szavazóiból és Musk rajongóiból, azokból, akik a háború és pedo botrány után még rajta ragadtak nem igen várhatunk többet. De őszintén nem tudom elképzelni, hogy ez a film bármi hatást elérhet, pusztán abból kiindulva, hogy Uwe Boll ismerete nélkül is ez egy minden szempontból olcsó és pocsék film, amiből csak azt érzed, hogy a rendezőnek végig felállt, mert filmezhetett erőszakot és melleket (talán ez a legjobb megfogalmazása Uwe Boll módszereinek).

Az egész olyan értéktelen és érdektelen igazából. Semmiképpen nem ajánlom megnézésre, mert sokkal jobb filmekkel is el lehet tölteni másfél órát. Nem elég viccesen rossz, hogy csak azért nézd és „jelenkori politika” szintjén se ad semmit a témához. Csak egy újabb darab kaki Uwe Boll szájából.

Uwe Boll

akosirkal.blog
Ákos Irkál

@akosirkal.blog

Profil a bloghoz, ami azért íródik, mert kedvem van hozzá éppen. Teljesen magyarul, mint a régi szép időkben.

https://akosirkal.blog/

Post reaction in Bluesky

*To be shown as a reaction, include article link in the post or add link card

Reactions from everyone (0)