Rosja w Głębokim Kryzysie Gospodarczym: Analiza Wypowiedzi Urzędników

@aryosomegumul.bsky.social

Rosja w Głębokim Kryzysie Gospodarczym: Analiza Wypowiedzi Urzędników

W rosyjskich kręgach oficjalnych jest coraz mniej przekonania, że „wszystko jest w porządku” w gospodarce kraju. Co więcej, intensywność publicznych oświadczeń urzędników uznających, że Rosja znajduje się w głębokim i postępującym kryzysie, gwałtownie wzrosła w ostatnim czasie, a sytuacja staje się coraz bardziej niepokojąca. Władimir Miłow zebrał nagrania z najnowszych wypowiedzi rosyjskich urzędników i przedstawia po kolei ich nagrania z ostatnich spotkań.

Nagranie Władimira Miłowa można obejrzeć tutaj.

Kryzys Gospodarczy i Polityka Monetarna

image

Zaczyna się od przywołania aktualnej, krytycznej sytuacji gospodarczej w Rosji. Ekonomiści oraz urzędnicy ostrzegają, że kluczowe sektory, zwłaszcza związane z wysokimi technologiami, mogą przestać funkcjonować w przeciągu najbliższego półrocza. Jak stwierdził jeden z urzędników: „Через полгода мы можем потерять высокотехнологичные отрасли экономики” (Za pół roku możemy stracić sektory wysokich technologii). Przedstawiciele przemysłu mówią wprost, że zasoby finansowe się kończą, a brakuje środków na obsługę kredytów w warunkach rosnących stóp procentowych.

Bank Centralny podnosi stopy procentowe w celu kontrolowania inflacji, co jednak zdaniem wielu przedsiębiorców skutkuje tylko wzrostem kosztów kredytów i brakiem możliwości inwestycyjnych. „Брали условно по 14-15, обслуживать надо под 25-30” (Braliśmy kredyty po 14-15%, a teraz trzeba obsługiwać je przy stopach 25-30%). Efekt tej polityki jest taki, że przedsiębiorstwa muszą rezygnować z inwestycji, co hamuje ich rozwój. Pojawiają się również obawy o wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw, co może wywołać kryzys płatności w skali ogólnokrajowej.

Brak Kadry Pracowniczej

Jednym z głównych problemów rosyjskiej gospodarki jest dramatyczny deficyt kadry pracowniczej. Wojna, mobilizacja oraz emigracja przyczyniły się do sytuacji, w której „люди в принципе закончились” (ludzie po prostu się skończyli). Niektóre firmy w obecnych warunkach nie są w stanie rozwijać produkcji, bo nie mają odpowiedniej liczby pracowników, co potwierdzają liczne wypowiedzi urzędników i przedstawicieli sektora przemysłowego. Wiele firm mówi wprost, że nie inwestuje, bo „некому работать” (nie ma komu pracować).

Co więcej, w obliczu deficytu kadrowego, polityka antyimigracyjna Rosji działa wyłącznie na niekorzyść. Polityka mająca na celu usunięcie migrantów z kraju, by odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych, jedynie pogłębia kryzys pracowniczy. „Лебедь, рак и щука” – tak krytycy określają politykę władz, sugerując, że różne części administracji prowadzą sprzeczne działania, które nie mają szans na rozwiązanie problemu kadrowego.

Konkurencja z Chinami

Rosyjscy przedstawiciele przemysłu wskazują również na rosnącą presję ze strony chińskich firm, które mają ogromne przewagi konkurencyjne dzięki niższym kosztom kredytów. „У них ставка 3%, у нас 21%” (Ich stopa procentowa wynosi 3%, u nas 21%). Chińskie przedsiębiorstwa zdobywają coraz więcej kontraktów w Rosji, wypierając lokalnych producentów. Rosyjskie firmy nie wytrzymują tej konkurencji, co prowadzi do stagnacji produkcji i dalszego osłabienia rodzimego przemysłu. „Китай видит текущую ситуацию и начинает захватывать целые рынки” (Chiny widzą obecną sytuację i zaczynają przejmować całe rynki).

Problemy z Systemem Bankowym

Kolejnym istotnym wątkiem jest problem monopolizacji rosyjskiego sektora bankowego. Wskazano, że kilka największych banków kontroluje znaczną część aktywów całego systemu, przez co mogą one ustalać marże na bardzo wysokim poziomie, co wpływa negatywnie na gospodarkę. „Прибыль банковского сектора превышает прибыль нефтегазовой отрасли” (Zyski sektora bankowego przewyższają zyski sektora naftowo-gazowego). Władze nie ingerują w te praktyki, co jeszcze bardziej utrudnia funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw.

Krytyka i Rozbieżności w Władzy

Wielu przedstawicieli rządu i sektora biznesowego wyraża swoje niezadowolenie z obecnej polityki gospodarczej. Na przykład, w wypowiedzi dyrektora generalnego Czelabińskiego Zakładu Kuźniczego pojawiły się obawy, że „через полгода встанут все высокотехнологичные отрасли” (za pół roku staną wszystkie sektory wysokich technologii). Również szef Rostechu, Siergiej Czemiezow, otwarcie krytykował politykę mobilizacji.

Wpływ Wojny na Gospodarkę

Wielokrotnie podkreślono, że główną przyczyną obecnych problemów gospodarczych jest wojna i ogromne wydatki na przemysł wojskowy. „Первопричина проблем – это война и бешеный рост военных расходов” (Główna przyczyna problemów to wojna i szalone wydatki wojenne). Wydatki na zbrojenia, które przekraczają możliwości gospodarki, prowadzą do inflacji i odciągają pracowników od innych sektorów. Co więcej, „Центробанк скорее сдерживает развитие экономики” (Bank Centralny raczej hamuje rozwój gospodarki), ponieważ próby walki z inflacją poprzez podnoszenie stóp procentowych nie przynoszą pożądanych efektów, a jedynie pogłębiają problemy gospodarcze.

Rosnący Kryzys Płatności

Wskazano także na narastający problem niewypłacalności przedsiębiorstw. Przedsiębiorstwa nie są w stanie obsługiwać swoich zobowiązań przy obecnych kosztach kredytów, co może prowadzić do kryzysu płatnościowego. „Появляются первые признаки кризиса неплатежей, которые в общем-то мы не видели уже четверть века” *(Pojawiają się pierwsze oznaki kryzysu płatności, jakiego nie widzieliśmy od ćwierćwiecza)*.

aryosomegumul.bsky.social
Aryo

@aryosomegumul.bsky.social

Patronuj abym mógł wrzucać więcej treści jak długie teksty i długie nagrania
https://patronite.pl/aryo

Pomoc dla ukraińskiej armii:
https://suppi.pl/aryo

Post reaction in Bluesky

*To be shown as a reaction, include article link in the post or add link card

Reactions from everyone (0)