Polemika do tekstu Tomasza Markiewki z 5 kwietnia 2025 - Tylko obni偶ka sk艂adki zdrowotnej czy ju偶 psucie pa艅stwa?
Ulga JDG w sk艂adce zdrowotnej - polemika
Nie zgadzam si臋 z opini膮 Autora. Osoby na etacie nie s膮 przegranymi, ale uprzywilejowanymi.
Nie wiem ile na papierze, a ile naprawd臋 jest przedsiebiorc贸w z tych 2,45 mln, dla kt贸rych uchwalono ustaw臋. Nie znam dok艂adnych statystyk za 2024 rok o liczbie JDG (z g艂owy: ok. 3,2 mln w 2022), samozatrudnieni "na papierze" i w rzeczywisto艣ci. Nie wiem czy ktokolwiek je zna, bo nikt ich nie podaje (z publicznie dost臋pnymi 藕r贸d艂ami). MF kieruje ustaw臋 do 2,45 mln JDG prowadz膮cych firmy osobowe (4 formy opodatkowania).
Znam bli偶ej tylko przedsi臋biorc贸w rzeczywistych. Dlatego opisuj臋 to co widz臋. Prosz臋 na ten problem spojrze膰 moimi oczami.
Praca przedsi臋biorc贸w z mojego otoczenia zajmuje 8-16 h dziennie, do 7 dni w tyg. To jest praca zarobkowa u klienta. (Uwaga. Prosta rachunkowo艣膰: jak klient zap艂aci, to jest wynagrodzenie (przych贸d), jak nie zap艂aci, to nie ma). W tym s膮 dojazdy, przygotowania. Dodatkowo jest to administracja, ksi臋gowo艣膰 podatkowa, kontakty z urz臋dnikami, rzadziej zakupy sprz臋tu i materia艂贸w, awarie, sprawy techn., itd. Przedsi臋biorca musi to wykona膰. Czasem urz臋dnik mu dorzuci jakie艣 pismo. Wtedy zarywana jest noc na wertowaniu ustaw, pisaniu odpowiedzi. Bywa 偶e przedsi臋biorca dostaje od pos艂贸w nieplanowane nadgodziny - wiele nieprzespanych nocy, straconych pieni臋dzy i nerw贸w przy zmianach podatkowych (Polski 艂ad). Nikt nie zap艂aci przedsi臋biorcy za nadgodziny narzucane przez pa艅stwo (i r贸偶ne inne sytuacje), tak jak si臋 nale偶y pracownikowi z KP. Ale urz臋dnik ch臋tnie na艂o偶y jak膮艣 kar臋. P贸藕niej si臋 wycofa, kiedy przedsi臋biorca udowodni mu, 偶e si臋 pomyli艂.
Przypomn臋, bo ludzie o tym zapominaj膮, przedsi臋biorcy to te偶 ludzie, a nie roboty. Ich czas nie jest z gumy. Ich doba te偶 ma 24 h. Musz膮 spa膰, je艣膰, odpoczywa膰. Nie maj膮 偶adnych praw gwarantowanych pracownikom na etacie w KP i ustawach bran偶owych. Kiedy przedsi臋biorca potrzebuje lekarza specjalisty, to ma wyb贸r: poczeka膰 w kolejce i straci膰 klient贸w (utrata przychod贸w, ci膮g艂o艣ci dzia艂al. gosp) albo zap艂aci膰 prywatnemu. Samozatrudniony, kt贸ry nie zatrudnia pracownika, wybiera to drugie. Tak samo jest z nies艂usznie na艂o偶onymi niekt贸rymi karami.
Pan myli uprzywilejowanych pracownik贸w na etacie z nieznan膮 Panu sytuacj膮 mikroprzedsi臋biorcy. Pracownik ma
- mniejsze obci膮偶enia finansowe na przychodzie (o tym p贸藕niej) i
- zagwarantowane liczne udogodnienia w KP (kt贸re dla przedsi臋biorcy s膮/by艂yby kosztem, utrat膮 przychod贸w, wydatkiem z pieni臋dzy osobistych).
Obecnie sk艂adka zdrowotna jest bardziej podatkiem (bo jest odsetkiem z dochod贸w). MZ i NFZ s膮 finansowane ze sk艂adek i Bud偶etu Pa艅stwa (w tym z podatk贸w). Dlatego nale偶y liczy膰 wszystkie daniny sk艂adane do BP - sk艂adki, zaliczki podatku, PIT.
Dw贸ch autor贸w w Infor (link do artyku艂u) przeprowadzi艂o analiz臋 por贸wnawcz膮 sytuacji obci膮偶e艅 daninami pracownika i przedsi臋biorc臋. Po wprowadzeniu ulgi dla przeds. w 2026 r. przy wynagrodzeniach brutto 5 tys., 10 tys. i mniej ni偶 15 tys. z艂 lepsz膮 sytuacj臋 ma pracownik, bo wi臋cej mu pozostaje wyp艂aty netto. Od 15 tys. lub wi臋cej - lepsz膮 wyp艂at臋 netto ma przedsi臋biorca.
Zapytam, jaki pracownik zarabia 15 tys. lub wi臋cej? Kierownik, dyrektor, mened偶er, pose艂, minister? Jakie on dostaje dodatkowe bonusy finansowe i niefinansowe niewliczane do jego przychodu? (ze s艂yszenia: samoch贸d s艂u偶bowy wykorzystywany prywatnie, paliwo, OCAC, naprawy, elektronika, lux-medy, z臋bolog, obiady, przedszkole dla dzieci, pomoc prawna i ksi臋gowa, akcje firmy, dodatkowy fundusz emerytalny...). Nie, nie zazdroszcz臋. Pytam - dlaczego to nie jest wliczane do jego przychod贸w i nie jest rozliczane podatkiem?
Mo偶na por贸wnywa膰 obci膮偶enia finansowe nak艂adane na pracownika z p艂ac膮 min. i przedsi臋biorc臋 z dochodem 1,5 razy wynagrodzenie przeci臋tne, czyli (8,5 x 1,5) = 12,8 tys. z艂. (Nawiasem, takie dane s膮 na rok 2025, a ustawa ma dzia艂a膰 od 2026. Nie ma innych, te w przybli偶eniu musz膮 wystarczy膰.) Pracownik z przych. 5.000 z艂 p艂aci w sumie 580 z艂 (sk艂.+PIT). Przedsi臋biorca z przychodem 10.000 z艂 p艂aci 1.900 z艂 lub 1.570 z艂. Przypomn臋, przedsi臋biorcy z mojego otoczenia p艂ac膮 drugi raz na prywatn膮 wizyt臋 u lekarza specjalisty. Nie "choruj膮", tzn. pracuj膮 z katarem, gor膮czk膮, przyjmuj膮c antybiotyki. Musz膮 utrzyma膰 ci膮g艂o艣膰 biznesu.
Z drugiej strony samozatrudniony mo偶e nie zarobi膰 nic, czyli zero. Zero jest poni偶ej p艂acy min. gwarantowanej przez KP pracownikowi na etacie. Przedsi臋biorca, kt贸ry mia艂 nik艂y lub zerowy przych贸d musi zap艂aci膰 ZUS i sk艂adk臋 zdrowotn膮. R贸偶ne bywa - p艂aci z oszcz臋dno艣ci, od rodziny, z kredytu. P贸藕niej to by膰 mo偶e odrobi. Jego ryzyko.
Na koniec prosz臋 sobie wyobrazi膰 hipotetyczne zniesienie KP (Kodeks Pracy). Niech wszyscy pracuj膮 na w艂asny rachunek (tzn. dzia艂alno艣膰 gospodarcza) - brak dolnej i g贸rnej granicy przychod贸w, brak wszystkich udogodnie艅 i gwarantowanych praw w KP, brak monopsonu pracownik-pracodawca, ryzyko dzia艂alno艣ci, u偶eranie si臋 z urz臋dnikami (tak偶e samozatrudnionymi na kilkuletnich kontraktach B2B), itd. Ka偶dy b臋dzie mia艂 szans臋 na kokosy i ci臋偶ary. Wedle zas艂ug.
Pozdrawiam kawa
edit: poprawki, aktualizacje